Literarna ekskurzija sedmošolcev na Dolenjsko

Zjutraj, dne 7. maja 2025, smo se sedmošolci zbrali pred šolo ob 6.50 uri. Okoli sedmih smo se odpravili proti samostanu v Stični. Tja smo prispeli okoli osme ure. 

Najprej smo pojedli malico in se nato odpravili proti križnem hodniku. Ko smo vstopili, smo najprej videli, kako so bili narejeni stropi. Tam smo izvedeli veliko novega, kot recimo to, da so imeli knjige priklenjene z verigami, zato jih niso mogli krasti. Sprehodili smo se do jedilnice, imenovane refektorij. Izvedeli smo, da za mizami pri oknu sedijo menihi, ob rojstnih dnevih pa sedijo za mizo, ki je na sredini. Na malo bolj dvignjenem območju jedilnice sedi opat in vsak dan bere sveto pismo. Sprehodili smo se tudi skozi baziliko, v kateri smo videli veliko stvari.  Po ogledu cerkve smo se odpravili v muzej, kjer smo videl,i kako je izgledala pisava včasih in iz česa so bile narejene knjige.

Nato smo se odpravili na domačijo Josipa Jurčiča, kjer so nam najprej povedali, kako je postal pisatelj. Zatem smo se sprehodili do literarne knjižnice, kjer smo obnovili zgodbo Kozlovska sodba iz Višnje gore. Odpravili smo se tudi v ‘štalo’, kjer smo ugibali, ostanke katere živali tipljemo. Kasneje smo se odpravili do hiše Josipa Jurčiča, ki jo je zgradil njegov ded. Izvedeli smo, da so svinjski mehur uporabljali kot vrečke za tobak. Videli smo tudi sobo, v kateri sta spala Josipova starša. Po ogledu Jurčičeve domačije smo se odpravili še do Levstikovega doma.

V Levstikovi spominski sobi smo izvedeli veliko o pesniku in pisatelju Franu Levstiku. Rojen je bil v Velikih Laščah. Kot otrok je bil zelo pameten. Ko je nehal s šolanjem, je začel z svojo pisateljsko kariero. Pri tem je pomagal Josipu Stritarju pri pisanju. Našteli smo tudi nekaj njegovih del (Kdo je napravil Vidku srajčico? – Martin Krpan z Vrha – Napake slovenskega pisanj …).

Ekskurzija je bila zanimiva in poučna, saj smo veliko izvedeli. Tudi vreme je ves čas ostalo suho.

Nazaj smo se vrnili nekaj pred tretjo uro popoldne.

Taja Pustovrh, 7.b

Morda vam bo všeč tudi...

Orodna vrstica za dostopnost